Bina Mantolama

Bina Mantolama

Bina mantolama işlemleri oldukça önemli işlemlerdir. Bu konuyla alakalı yapılan bir hata bütün yapıya zarar vereceği gibi aynı zamanda bütçeye de oldukça zarar verecektir. Öncelikle mantolama malzemesinin sağlamlığı ve işlevselliği kontrol edilmelidir. Sağlam olmayan ve yalıtım özelliklerinde problem olan Mantolama malzemeleri her zaman için sorun yaratacaktır. İyi bir mantolama malzemesi kışın en zor şartlarında bile ısı yalıtımını en yüksek derecede sağlaması gerekmektedir. Ayrıca kışın olduğu kadar yazı da binanın soğutulmasında işlev görmeldir. Mantolama binaların ömürlerini uzattığı gibi yakıt ve soğutma masraflarını en aza indirmektedir. İkinci önemli nokta ise malzemelerin uygulamasını yapacak personel ile alakalı olmaktadır. Bina mantolama işlemleri oldukça zor ve profesyonel bir el tarafından yapılması gerektir. Mantolama işinde işçilik çok önemlidir. Yanlış yapılan tek bir nokta bütün malzemenin zarar görmesine neden olacaktır. Mantolama işlemlerinde uygulanacak zemin çok önemlidir. Eski binalarda mantolamı işlemi yapılırken mutlaka yapı üzerinde kabaran boyalar ve sıvalar temizlenmelidir. Ayrıca tuz kusma, yosunlanma yapan bölgeler varsa muhakkak çözümü bulunmalıdır. Bu işlemler bittikten sonra muhakkak bina üzerine ipler çekilerek terazi ile tam bir düzlük yakalanmalıdır. Aksi takdirde mantolama malzemeleri bir süre sonra kendiliğinden işlevsiz hale gelecektir.

 

  • Mantolama yaparken işlemler bina içinden başlamalıdır.
  • Binaya uygulanacak levhaların arasında hiç boşluk kalmamalı
  • Dübeller sık aralıklarla atılmalıdır.
  • Levhaları yapıştırmak için uygulanan sıva ince olmalıdır.
  • Bina mantolama sayesinde ısıtma ve soğutmada % 70’in üzerinde verim sağlar.
  • Mantolama binalarda oluşan küflenme ve yoğuşma gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.
  • Mantolama sayesinde binanın ömrü en az iki kat daha uzun olmaktadır.
  • Mantolama sayesinde binalarda oluşan çatlama, boya ve sıva kabarmaları ve dökülmeleri etkileri tamamen ortadan kaldıracaktır.

 

Korunaklı Binalar Tasarruflu Yaşamlar Sunmaktadır

 

Bina mantolama sistemleri sağladığı ekonomik ve kaliteli yaşam standardının yanında binaya görsellikte katmaktadır. Binayı hem koruyan hem de ultra bir albeni katan mantolama sistemleri sayesinde binaların değerleri otomatikman artmaktadır. Eski binaların dış cephelerinde oluşan bütün hasarı tamir ettiği gibi şimdiye kadar gördüğü hasarı da onarmaktadır. Bu sayede binalar hem daha dayanıklı hem de korunaklı olmaktadır. Bina montalaması yaptırmak sadece ısı yalıtımı sağlamakla kalmayacaktır. Bina için ise tam bir destekçi olacaktır. çünkü yapılardaki demirler ve duvarlar olumsuz hava şartlarından çok etkilenmektedir. Bu etkilenme neticesinde ise dışarıdan tabiri caizse harabe gibi görünmektedir. İşte mantolama sayesinde bu görüntü ortadan kalkacaktır.

 

Bina mantolama uygulamalarında iş güvenliği çok önemlidir. inşaat işleri ile uğraşan birçok insan bina mantolaması yapmaktadır. Fakat gerekli bilgi ve beceri olmadan yapılan işlemler çok kısa sürede hasar vermektedir. Ayrıca bu kişiler işçi güvenliği ile alakalı hiçbir önlem almadan çalışmaktadır. Bu noktada çalışan suçlu sayıldığı ölçüde bu şekilde çalışmasına göz yuman bina sakinleri de aynı suça ortak olmaktadır. Mantolama işlemlerinde yüzey uygun hale getirildikten sonra bir kat astar uygulaması yapılmalıdır. Levhaların elyaflı yapıştırma harcı ile yapıştırılmalı ve 8 saat gibi bir süre beklenmesi gerekmektedir. geçen zaman diliminden sonra ise bir kat daha sıva çekilip file yapıştırılması gerekmektedir. bu işlemden sonra bir kat daha sıva uygulanmalı ve astar atılmalıdır. Gerekli olan bütün aşamalar bittikten sonra ise istenilen renk ve markalarda dış cephe boyası yapılmalıdır. Bina montalama fiyatları hesabı yapılırken de; öncelikle binanın metre kare alan üzerinden hesaplanması yapılmaktadır. Ayrıca kat sayısı ve seçilen malzemenin kalitesi de etkili olmaktadır. Kaliteli malzemeden yapılan mantolama için bir asır geçse de bir şey olmaktadır.