Çatı Onarım Firmaları

Çatı Onarım Firmaları

Türkiye’de sayıca fazla denecek düzeyde çatı onarım firmaları vardır. Özellikle internetin hayatımıza girmesi ile birlikte eski düzenin getirdiği alışkanlıklar, yerini modern iş modellerinin gereklerine bıraktı.

Önceleri mahalle aralarında aranan, ağızdan ağıza sorulan çatı onarım firmaları, şimdilerde internette çeşitli forum ve portallarda kendini gösteriyor. Aynı zamanda çeşitli sosyal medya hesapları ve firmaların kendilerine ait ola web siteleri de aktif halde kullanılıyor. Mahalle aralarında aranılan ya da sorulan ustalar da kendilerini bu yeni düzenin içerisine bırakmış durumdalar.

Özellikle binalar için son derece önem taşıyan çatıların bakım ve onarımı konusunda maksimum düzeyde hassasiyet gösterilmesi elzemdir. Çatılarda en sık rastlanan şikayetler, bakım ve onarımızı düzenli aralıklarla yapılmış olmasına rağmen, bölgeden tekrar su akması, küf ve mantar oluşumu, yalıtım malzemelerinin ıslanmasıdır. Bu sorunların büyük bir kısmı uygulama hatalarından kaynaklanır. Çatı onarım firmaları, yapacağı uygulamalarda kullanacağı kaplama malzemelerini proje detayları doğrultusunda kullanmalı, eğer detay bulunmuyor ise çatı malzemeleri üreticilerinin kavuzlarında yer alan direktifleri göz önünde bulundurmalıdır.

Çatı firmalarında çalışan personeller, işlerinde uzmanı, yüksekte çalışmak ve iş güvenliği konusunda bilgili, sosyal sigortalar ile ilgili güncel bilgilere sahip olmalıdır. Yapılan her iş sonrasında üst düzey bir çalışanın gelip yerinde değerlendirme yapması elzemdir. Zira çıkabilecek problemler imalat aşamasında kontrol edilmiş olursa, o anda ortadan kaldırılabilir. Böylece zamanda ve üründen de tasarruf edilmiş olur.

Çatı Onarım Firması Seçimi

Çatı onarım firmaları seçiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıda yer almaktadır :

 • Öncelikle iyi bir altyapıya sahip, konusunda uzman, referans verebilecek, uzman personelleri olan, çatı uygulamaları konusunda bilgi sahibi bir şirket seçmeyi tercih edin.
 • Standartlara uygun, üreticiye sorun yaratmayacak malzemeleri kullanan frmaları tercih edin.
 • Uygulamayı yapan firma, yaptığı işin arkasında durabilmeli, yaptığı uygulama için garanti verebilmelidir.
 • Çatı narım işi başlamadan evvel firma ile sözleşme imzalanmalı, yapılması gereken detaylar sözleşmede yer almalıdır.
 • Binada tespit yapmadan ezbere fiyat veren firmalar tercih edilmemeli. Bunun yerine binayı yerinde inceleyip raporlar sunan ve bunun doğrultusunda fiyatlandıma yapan profesyonel firmalar tercih edilmeli
 • Çatı şirketleri, bünyesinde çalıştıracağı personelin SGK girişlerini bina ya da site yönetimi istemeden yapmalıdır.

Çatı Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Malzemelerin düşecek yerde biriktirilmesine müsaade edilmemelidir.
 • İşe başlamadan önce risk değerlendirmeleri yapılmalıdır.
 • Çatı kapatılması, döşeme gibi işler yapılmadan önce personelin düşmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.
 • Çatı bakım onarım uygulamalarında kullanılan malzemeler CE belgeli, eğer yoksa TSE belgeli olmalıdır.
 • Çatıların onarılması, yenilenmesi ya da sökülmesi planlanırken; malzemenin çatıdan nasıl kaldırılacağı, nereye kaldırılacağı, nasıl depolanacağı gibi konuların ön çalışması yapılmalıdır.
 • Çatıya iniş, çatıdan çıkış noktalarındaki riskli bölümlerde gereken önlemler alınmalı. Personelin can güvenliği sağlanmalıdır.
 • Gereken aletler temin edilmeli, talimatla önceden belirlenmeli, uygun güvenli bir çalışma ortamı ayarlanmalıdır.
 • Çatı onarımında çalışacak personelin gerekli koruyucu donanımları olmalı, malzeme yangın güvenliği sağlanmalıdır. Çalışma alanında yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.
 • Yüksekten düşebilecek malzemeler çok büyük kazalara ve hatta ölümlere sebep olabilir. Bu malzemelerin düşmemesi için gereken önlemler alınmalı, çatıdan herhangi bir şey atılmamalıdır.
Yüksekte yapılacak çalışmalar için hava koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Buzlu, nemli ve rüzgarlı havaların riskli olduğu bilinmeli, gereken önlemler alınmalı, gerekirse tamirat ilerleyn bir zaman ertelenmelidir.