Plastik Pergole

Plastik Pergole

Kelime anlamı olarak Latince saçak anlamına gelen Pergole, İtalyanca da ise belirli bir hat boyunca ya da yürüyüş yolu boyunca direkler dikilerek dikilen bu direklere sarmaşık bitkileri ile donatılması sonucunda ortaya çıkan geçit anlamında kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle müstakil evlerde ve iş yerlerinin üzerlerini kapatma malzemesi olarak kullanılmakta olan bir malzemedir. Şık görüntüsü ve sağladığı kullanım kolaylığı ile tercih edilmektedir. Özellikle plastik pergole olarak işyerlerinde açılır kapanır tavan ya da tente olarak kullanılması ülkemizde yaygındır. Ayrıca bahçe korkuluğu olarak da günümüzde kullanılmaktadır. Tente ya da tavan olarak kullanılan plastik pergole içeriğinde yüksek mukavemetli alüminyum karışımı bulunmaktadır. Tente tarzında olan plastik pergoleler hiçbir ahşap veya çelik konstrüksiyona gerek kalmadan kendi statik taşıma kuvvetine sahiptir. Bu tarz plastik pergole tentelerin özellikleri ise;

  • Yüzey malzemesi ekstra gelişmiş olduğu için PVC bloklardan oluşması yeterlidir.
  • Her türlü hava koşuluna dayanıklıdır.
  • Paslanmaz olma özelliği
  • Özel su oluklu alüminyum profilden oluşmaktadır.
  • İsteğe bağlı motorlu ya da manuel olmaları.
  • Çatılara ve demir sistemlere montajlarının kolaylıkla yapılabilmesi

Bu şekilde plastik pergole kullanımı yukarıda da bahsettiğimiz gibi müstakil evlerde özellikle yazlıklarda çokça rastladığımız bir malzemedir. Yazlıkların balkonlarında kimisinde motorlu kimisinde motorsuz olan plastik pergole tavanlar oldukça kullanışlı ve şık görünümlüdür. Pek çok renk çeşidi bulunan plastik pergole dış etmenlere dayanıklı (90 km hızla esen rüzgâra ve 30 cm’lik kar yağışına) olması da tercih edilme sebeplerinden biri olmaktadır. Plastik pergole sadece tavan ya da tente olarak değil 4 tarafı kapalı konteynır ya da kamelya olarak adlandırılan bahçe oturma yerlerinin yapımında da kullanılmaktadır. Boya gerektirmediği ve dış etmenlere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olması dış mekânlarda kullanımını oldukça kolaylaştırmaktadır. Genel anlamda ahşap pergole olarak dış mekânlarda tercih ediliyor olsa da günümüzde alüminyum karışımlı plastik pergole de kullanılmaktadır. Günümüzde mobilya sektörü de özellikle pek çok dolap yapımından plastik pergole kullanmaktadır. Genelde 4 – 5 rafa sahip olan plastik pergole dolaplar hem hafif olması hem de şık olması sebebiyle kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Fiyat olarak normal dolaplar gibi bir fiyata sahip olmasına rağmen çok daha kullanışlıdır.

Plastik Pergole Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Plastik pergoleler en çok tavan yapımında kullanılmaktadır. Özellikle yazlık evlerde güneşten ya da yağmurdan korunaklı bir alan yapmak isteyenlerin imdadına yetişen plastik pergole yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli kısım pergolenin su izolasyonunun dikkatli bir şekilde yapılmasıdır. Her ne kadar kötü hava koşullarına karşı dayanıklı bir malzeme olsa da kaliteli bir su izolasyonu yapılmaz ise pergole üzerine biriken suyun ağırlığını belli bir süre sonra taşıyamayabilir ve hasar görebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için gerek su izolasyonunu gerekse pergole üzerinde yapılacak olan yağmur olukları kötü hava şartları göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. Pergole imalatında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise plastik pergolenizin taşıyıcı ayaklarının doğru kalınlıkta ve doğru ebatlarda olmasıdır. Pergole ayakları kesinlikle lamine olmak durumundadır. Eğer lamina olmayan bir pergole yaptırırsanız pergole direkleri kendi içerisinde zamanla eğilip, bükülmeler başlayacaktır. Böyle bir durum ise zamanlar pergolenizin kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaktır.

Plastik pergoleler genelde kamelya yapımında kullanılmaktadır. Kullanılan plastik malzeme dikme ayak profilleri kullanılarak ve demir profilden yapılan bir çatı karkasının üzerine oturtularak yapılmaktadır. Bu karkasın üzerine plastik pergoleler çelik rampalar kullanılarak tutturulmaktadır. Üzerine lambri ve onun üzerine de su izolasyonu sağlaması açısından shingle malzemesi ile kapatılır. Tüm bu işlemler yapılırken kullanılan malzemelerin dış etkenlere olabildiğince çok dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Plastik pergoleler normalde uzun ömürlü ve dayanıklı olurlar. Ancak normalden daha fazla uzun ömürlü ve dayanıklı olması isteniyorsa bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle kötü hava koşullarına maruz kaldıktan sonra bu hava koşullarının ardından pergolenizi kontrol etmeniz ve hasar var ise bir daha ki kötü hava koşullarını beklemeden bir pergole ustasına göstermeniz gerekmektedir. Plastik pergole bakımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus özellikle pergolenizin ayak kısımlarıdır. Pergolenizin tüm yükünü çeken bu ayakların lamineden yapılmış olması zorunludur. Ancak yine de lamine de dış etkenlere karşı zamanla aşınabilmektedir. Bu sebeple gerekli tamiratların düzenli bir şekilde yapılması ve pergolenizin düzenli bakımı onu uzun yıllar kullanmanızı sağlayacaktır.

Avrupa’nın pek çok şehrinde yapılan müstakil evlerde ve villalarda plastik pergole kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebepleri;

  • Plastik pergole dışarıdan bakıldığında çok şık bir görüntü sağlamaktadır.
  • Plastik pergole geri dönüşebilen malzeme kullanılarak yapıldığından dolayı çevre dostu olarak görülmektedir.
  • Plastik pergole boya istemediğinden ve bakımı çok masraflı olmadığından dolayı tercih edilmektedir.
Plastik pergole de farklı renk çeşitleri bulunduğundan dolayı özellikle müstakil evlerin dış cephe boyaları ile aynı renk olarak yaptırılabilinmektedir.