Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama

Mantolama son yıllarda yapılan dış cephe kaplamalar arasında yer almaktadır. Mantolama yapmak uzun yıllar boyunca binanızı korumak için oldukça başarılı bir dış cephe kaplaması olacaktır. Dış cephe mantolama sayesinde bina uzun süre korunmaya devam edilecektir. Şimdilik binanın ısısını koruyabilmenin yolu mantolama yapmaktan geçmektedir. Bunun için yapılması gereken mantolamanın zamanında yapılmasıdır. Binanın içersibde ki havanın korunması için de mantolama oldukça önemli bir adım olacaktır. Mantolama ile birlikte binanın iskelet sistemi de uzun yıllar korunabilecektir. Binanın iskelet sistemi kesinlikle sadece dış boyası değildir. Dış cephe kaplaması ile birlikte binanın betonu, duvarı, taşı ve demiri de korunmuş olacaktır. Yani bu da binanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Binanın daha uzun ömürlü olmasını için ilk tercih bina yapılır yapılmaz dıi cephe mantolama yapılmasıdır. Ancak bunun yapılması fırsatı doğmadı ise dış cephe kaplama bir an önce yapılmalı ve binanızın ömrü kesinlikle uzatılmalıdır. Dış cephenin mantolanması ile birlikte binaya ekstra yıllarda katmış olursunuz. Yani ömrü biçilen bir binanın ömrü uzatılmış olmaktadır. Dış cephe mantolama ile birlikte binanız aynı zaman da oldukça estetik bir görünüm kazanmaya başlayacaktır. Yani binanız sıradan bina boyaları ile donatılacağına ve sürekli bunun yenilenmesi de gerekmektedir, bir kez yaptıracağınız mantolama sistemi binanın ömrü kadar sizinle birlikte kalacaktır. Binanın boya ile kaplanması sadece geçici güzellikle binayı donatmaktadır. Aynı zaman da bu boya rengi bir süre sonra eskiyecek ve hava muhalefetleri nedeniyle tamamen yıpranarak rengi solacaktır. Fakat mantolama ile birlikte asla böyle bir durum ile karşılaşamazsınız. Mantolama boya gibi rengi solan bir maddeden asla yapılmamaktadır. Mantolamayı hangi renkte ve desende yaptıysanız o desende ve renk de kalmaktadır. Dış cephe mantolama yapımında kullanılan özel maddeler sayesinde mantolama maddesinin rengi asla solmaz sadece üstten silmek ile bile temizlenebilmektedir. Dış mantolama hammaddesi içinde kesinlikle leke tutmayan ve renkleri solmayan maddelerden yapılmıştır. Bu nedenle oldukça yararlıdır.

Dış Cephe Mantolama Ne İşe Yarar?

 • Dış cephe mantolamanın ilk amacı binanın uzun ve kaliteli bir ömre sahip olmasıdır.
 • Dış cephe kaplama ile birlikte oda sıcaklığını korumak oldukça kolay olmaktadır. Bunun için kış aylarında odanın içersinde ki ısının dışarı gitmesini engellemektedir.
 • Dış cephe kaplama ile birlikte yaz aylarında ise dışarıda ki sıcak havanın içeriye girmesi engellenmektedir. Bu nedenle büyük bir tasarruf yapabilirsiniz. Bu tasarruf ile birlikte kesinlikle kar edeceğinizi göreceksiniz.
 • Dış cephe mantolama ile birlikte binanın hoş görünmesi için ve zorunlu olan dış boyanın yapılması gerekmeyecektir. Bu nedenle bu açıdan da büyük bir tasarruf sağlamış olacaksınız.
 • Mantolama sayesinde bina içine asla nem çekmez, bu da hem binanın korunması açısından yardımcı olacaktır, hem de yaz aylarında dışarıda ki nemin içeriye geçmesi engellenir.
 • Binanızın aynı zaman da oldukça güzel görünmesine yardımcı olmaktadır. Binanız hem yeni hem de temiz olarak görülebilecektir. Bunun için bir an önce kaplama yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

 • Dış cephe mantolama için ilk olarak en su basmalar yerleştirilmektedir.
 • Daha sonra dış cephe mantolama da plaka yapıştırma işlemine geçilecektir. Plakaların özellikleri ve kalitesi kesinlikle değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikler ile birlikte mantolama kalitesi düşebilir. Bu nedenle plaka kalitesini bilmelisiniz.
 • Plakalar tam anlamıyla yapıştıktan sonra hatta yapıştığından kesin olarak emin olmak gerekir. Daha sonra dübelleme işlemi yapılmaktadır. Binanın çok yüksek olması durumunda ise dübeller son kata doğru kesinlikle arttırılmamalıdır. Çünkü daha sağlam bir yapıda olmalıdır.
 • Dübelleme işleminin bitmesinden sonra ise sıva yapılır bu sıva mantolamanın önemli bir adımı olduğu için kesinlikle kusursuz yapılmalıdır. Bu sıva kurumadan önce üzerine file yerleştirilir. Bu filenin üzerine tekrardan bir kat daha sıva geçilir. Bu sıva işlemi daha kalın olarak yapılmalıdır. Bunun nedeni temelin sağlam olmasıdır. Bu işlemden sonra ise bina 1 gün bekletilmelidir.
 • Dış cephe mantolama işleminde sıva kuruduktan sonra güzelliğin ortaya çıkması için dekoratif kaplama aşamasına geçilmektedir. Dış mantolmanın bu aşaması aynı zaman içerisinde yapılmalıdır. Bunun amacı düzenin bozulmaması ve çıkıntı oluşmamasıdır.
 • Dış cephe mantolama da binanın dış dekoratifi bir kere de kaplanmalıdır.

Bu işlemlerden sonra mantolama işlemi sona ermiş olmaktadır. Bu işlemden sonra artık binanızı oldukça temiz ve güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Dış cephe mantolama işlemi zaman içerisinde binanın iskeletine daha fazla uyum sağlayabilecektir. Bu nedenle daha güzel görünmesi için biraz zaman geçmesi gerekmektedir. Binanın iskelet yapısına asla zarar vermeyen bu uygulama oldukça hafiftir. Çok hafif olması nedeniyle bina bu malzemeyi taşımakta asla zorlanmaz. Binanın aynı zaman da uzun ömürlü ve temiz olmasına da yardımcı olmaktadır. Binanızı artık güvenle ve huzur içerisinde kullanabilirsiniz.